« Internetivestlused
      

 

Kiirsõnumivahetus (Windows Live Messenger, ICQ jne)

Sarnaselt jututubadele võimaldab ka kiirsõnumivahetus reaalajas suhtlemist. Vahe on peamiselt selles, et Sul on võimalik valida, kellega Sa suhelda soovid. Selline programm näitab, millised Sinu kontaktidest on parasjagu vestluse alustamiseks valmis ja arvuti taga. Samuti on Sul võimalik jagada faile, näiteks fotosid, audio- või videoklippe, mängida koos mänge ja teha hääl- või videokõnesid.

Kiirsõnumivahetuse tehnoloogiaga seonduvad samad riskid, mis elektronposti ja vestlustegagi. Kasutaja vastuvõetud failis või avatava viida taga võib peituda viirus, nuhkvara või lastele sobimatu materjal. Internetis vestlemine on oluliselt ohutum, kui vestluskaaslane on Sulle tuttav ka päriselus. Kiirsõnumivahetus on privaatne ja Sa võid olla alati kindel selles, et tead, kellega ja kui kaua parasjagu suhtled.

Vestlusi on võimalik turvalisemaks muuta sõnumivahetusprogrammi seadete korrigeerimisel nii, nagu allpool kirjeldatud.

Programmi esmakordsel kasutamisel pead Sa esmalt määratlema oma kasutajaprofiili. Ära sisesta sellesse enda isiku kindlakstegemist võimaldavat infot, sest see saab nähtavaks kõigile vestluses osalejatele. Kasutajaprofiili loomist nõutakse ka mitmete interneti vestlusgruppide ja mängude kasutamisel, nii et ka sellistel juhtudel tuleks järgida samu põhimõtteid


Vestluskaaslaste valimine
Kõige ohutum on internetis vestelda tavaelust tuttavate inimestega. Siiski võib Sinu lapsele sõnumeid saata kes iganes. Suhtlusprogrammid on varustatud kontaktinimekirjadega, millesse lisatud kasutajatega on võimalik sõnumeid vahetada. Vältimaks võõraste inimeste saadetud sõnumite jõudmist Sinu lapseni, saad muuta programmi seadeid ja keelata sõnumite saamise kontaktinimekirja mittekuuluvatelt isikutelt.

Palu oma lapsel oma kontaktinimekiri Sulle ette näidata ja küsi üle, keda ta tunneb selles nimekirjas päriselust ja keda ainult internetist. See annab Sulle parema ülevaate lapse internetituttavatest.


Vestluste salvestamine
Internetivestlusi on võimalik salvestada. Kui teised vestlejad saavad vestluse salvestamisest teada, võib see endaga kaasa tuua Sinu lapse turvalisuse tõusu. Teadmine, et internetivestlust salvestatakse, muudab vestluses osalejad teemade valikul tihti ettevaatlikumaks. Programmi on võimalik seadistada salvestama üksikuid või kõiki vestlusi.

Kiirsõnumivahetus – lõbu kogu perele
Kiirsõnumivahetus pole mõeldud ainult lastele ja noortele; ka paljudes firmades kasutatakse seda majasiseseks suhtluseks. Näiteks juhul, kui Su laps istub pärast kooli arvuti taha sel ajal, kui Sa ise tööl oled, saate te omavahel sõnumeid vahetada ja sel moel telefonikulude arvelt kokku hoida. Samuti saad Sa ülevaate oma lapse internetikasutusest, sest kiirsõnumivahetuse programm annab Sulle lapse sisselogimistest teada.