« Võrguarutelud
      

 

Elektronpost

Elektronpost on üldlevinud vahend internetis sõnumite saatmiseks, kuid sellesse tuleb suhtuda teatava ettevaatusega.

Elektronpostkastid võivad täituda reklaamina esitatud rämpspostiga, mis pole adresseeritud konkreetselt kellelegi. Lisaks viirustele võivad sedalaadi rämpspostisaadetised sisaldada ebasobivat materjali või linke lastele sobimatutele lehtedele.

Internetis võib ette tulla ka anonüümseid ja muul moel ebasoovitavaid elektronkirju.
Detailsem informatsioon selle kohta on ära toodud sektsioonis Huligaansus internetis.

Mida on võimalik ette võtta:


Hangi rämpspostifilter
Lapsele on soovitav hankida elektronpostiaadress teenusepakkujalt, kes pakub ka automaatset viiruse- ja rämpspostikaitset. See aitab suurema osa rämpspostist kinni pidada.

Luba sõnumeid ainult neilt inimestelt, keda tunned
Arvatavasti ohutuim, kuid samas äärmiselt limiteeritud elektronposti kasutamise viis on seadistada oma lapse elektronpostiprogramm avama ainult teatud isikute saadetud sõnumeid. Paljud programmid võimaldavad teatud aadressidelt saadetud sõnumite blokeerimist.

Kaalu anonüümse elektronpostiaadressi soetamise võimalust
Tihti esinevad elektronpostiaadressid kujul eesnimi.perenimi@domeen.ee. Täisnimi on osa Sinu isikuandmetest, mida ei tohiks kõigile avaldada. Kui Su laps soovib oma internetituttavatega elektronkirju vahetada, võiks ta kasutada aadressi, milles ei oleks näha tema täisnime. Selline aadress võiks olla näiteks kujul ekraaninimi01@domeen.ee. On soovitav, et internetiaadressid sisaldaks lisaks tähtedele ka numbreid, sest neid on raskem ära arvata ja seega laekub neile ka vähem rämpsposti. Sama ekraaninime uuesti kasutamine jututubades ei ole soovitav. Sellisest elektronpostiaadressist on ka lihtsam loobuda, juhul kui sinna hakkab massiliselt saabuma rämpsposti või soovimatuid sõnumeid.

Lisainformatsioon:
Elektronposti ohutu kasutuse ja oma arvuti kaitsmise kohta leiad lisainformatsiooni www.arvutikaitse.ee